آموزش بیسیک فور اندروید

  آموزش کار با متغیر های رشته ای و عددی

با عرض سلام خدمت شما دوستان و همراهان عزیز !

در این قسمت میخواهیم با ساده ترین و پرکاربرد ترین متغیر ها ( یعنی String و Int ) آشنا شویم , و اما متغیر چیست ؟ متغیر همانطور که از اسمش پیداست چیزی است که تغییر میکند مثلا یک عددی را به آن مقدار دهی میکنید و بعد میتوانید به آن اضافه کنید یا از آن کم کنید و در کل مقادیری را در آن ذخیره کنید .

قبل از اینکه متغیری ایجاد کنیم ابتدا میدان دید متغیر ها را به شما معرفی میکنیم , متغیر ها را همه جا میتوانید تعریف کنید ( ایجاد کنید ) ولی دو بخش اصلی در بیسیک فور اندروید مخصوص تعریف متغیر وجود دارد :

اگر متغیری را در Sub Globals تعریف کنید فقط در همان اکتیویتی میتوانید به آن متغیر دسترسی داشته باشید اما اگر متغیر را در Sub Process_Globals تعریف کنید در سایر اکتیویتی ها و ماژول های پروژه میتوانید به آن دسترسی داشته باشید .

ابتدا از متغیر های متنی ( رشته ای ) شروع میکنیم , کار با این نوع متغیر بسیار ساده میباشد برای مثال یک متغیر با نام st1 از نوع string ایجاد میکنیم و متن موردنظرمان را به آن مقدار دهی میکنیم ( توجه داشته باشید که عبارت های متنی را باید داخل “” ( دابل کوتیشن ) قرار دهید ) :

Dim st1 As String
st1 = "BasicLearn - بیسیک لرن"

برای مقداردهی به متغیر کافیست اسم متغیر را صدا بزنید و با علامت = (مساوی) به آن مقدار دهی کنید , همچنین به صورت مستقیم بعد از ایجاد متغیر میتوانید این کار را انجام دهید :

Dim st1 As String = "BasicLearn - بیسیک لرن"

حالا متن “BasicLearn – بیسیک لرن” روی این متغیر تنظیم شده است و برای استفاده از آن کافیست اسم متغیر را صدا بزنید , برای مثال در کد زیر میخواهیم متن متغیر را روی یک لیبل نمایش دهیم :

Label1.Text = st1

به این شکل متن متغیر روی لیبل نمایش داده میشود . در متغیر های رشته ای اگر بخواهید متنی را به هم بچسبانید باید از علامت ( & ) استفاده کنید . برای مثال در کد زیر ما دو متغیر رشته ای با متن های متفاوت داریم ومیخواهیم این دو متن را در یک لیبل نمایش دهیم :

Dim st1 As String = "BasicLearn"
Dim st2 As String = "بیسیک لرن"
Label1.Text = st1 & st2

خروجی کد بالا به شکل زیر میباشد :

بیسیک لرنBasicLearn

 اگر بخواهیم بین این دو رشته فاصله ایجاد کنیم یا در کل متن دوخطی نمایش داده شود میتوانید از دستور CRLF برای رفتن به خط بعدی استفاده کنید :

Dim st1 As String = "BasicLearn"
Dim st2 As String = "بیسیک لرن"
Label1.Text = st1 & CRLF & st2

خروجی کد بالا به شکل زیر میباشد :

BasicLearn

بیسیک لرن

کار ساده تر برای تنظیم متن چند خطی در یک متغیر این است که از عبارت $” “$ برای مقدار دهی استفاده کنیم ( این قابلیت در نسخه های جدید بیسیک فور اندروید اضافه شده است ) :

Dim st1 As String = $"بیسیک لرن
مرکز آموزش رایگان برنامه نویسی اندروید
BasicLearn.ir"$
Label1.Text = st1

پس تا اینجا با متغیر String و نحوه مقدار دهی و استفاده از آن آشنا شدیم و حالا میخواهیم متغیر عددی int را معرفی کنیم . کار با این متغیر بسیار ساده تر میباشد و اعداد را مانند String لازم نیست که داخل دابل کوتیشن “” قرار دهید . متغیر عددی به شکل زیر تعریف میشود و میتوانید عددی را به آن مقداردهی کنید :

dim i1 as Int = 1234

همچنین عملیات ریاضی را به راحتی میتوانید روی این متغیر ها انجام دهید . برای مثال در کد زیر ما دو متغیر عددی داریم و میخواهیم حاصل جمع آنها را در یک لیبل نمایش دهیم :

Dim i1 As Int = 25
Dim i2 As Int = 30
Label1.Text = i1 + i2

در کد بالا عدد 55 در لیبل نمایش داده میشود . همچنین به غیر از جمع میتوانید ضرب و تقسیم هم انجام دهید :

Label1.Text = i1 + i2 ' جمع
Label1.Text = i1 - i2 ' منها
Label1.Text = i1 * i2 ' ضرب
Label1.Text = i1 / i2 ' تقسیم

امیدواریم که با مفهوم متغیر ها به خوبی آشنا شده باشید و این مطلب مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد …

موفق باشید !

ما را در تلگرام دنبال کنید !
BasicLearn@

درباره نویسنده

حامد باقری

برنامه نویس اندروید , طراح وب , طراح گرافیک و رابط کاربری
( مدیر مجموعه بیسیک لرن )
www.HamedBagheri.ir

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.